პედაგოგი თამილა თურქია
საგანი: ინგლისური
სწავლების საფეხური/კლასი : საბაზო საფეხური, მე-8 კლასი
თარიღი: 14.12.17.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 15 მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე კლასში არ არის.
დრო: 40 წუთი
თემა: Extreme Sports. Climbing to the Top.
გაკვეთილის მიზანი: უცხო ტექსტის გაგება -გააზრება :
მოსწავლე შეძლებს ტექსტის ირგვლივ დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემას ,
და ტექსტის მოკლე შინაარსის გადმოცემას.
ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდაარტი: უცხ. ს . IY.11 - მოსწავლეს შეუძლია მიმართოს სხვადასხვა
სტრატეგიებს საკითხავი ამოცანის ეფექტურად გადაჭრის
ხელშესაწყობად და კითხვის უნარის გასაუმჯობესებლად.
უცხ. ს. IY.14 მოსწავლეს შეუძლია წერის დროს ტექსტის
სტრუქტურის დაცვა, ფლობს და ცდილობს გამოიყენოს საბაზო
ენობრივი უნარ ჩვევები.
უცხ. ს. IY.16 მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლემ იცის სპორტის სხვადასხვა სახეობები. შეუძია მათი
ჩამოთვლა. ექსტრემალური სპორტის რაობა და მისი სახეობების
დასახელება. მოსწავლემ იცის აწმყო სრული დრო, აწმყო
განგრძობითი დროები და შეუძლია მათი სწორად გამოყენება
საუბრისას.
სასწავლო მასალა და რესურსები: წიგნი, ტექსტი, დაფა, ჰენდაუტი სხვადასხვა
აქტივობისთვის.
გაკვეთილის მსვლელობა:
საორგანიზაციო საკითხი: (5 წუთი).
მისალმება, სიის ამოკითხვა, საშინაო დავალების შემოწმება.
აქტივობა 1: მოთელვა (გამოწვევა) ინდივიდუალური მუშაობა (5 წუთი).
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები გაიხსენებენ სპორტის სხვადასხვა სახეობებს, მათ შორის ექსტრემალური
სპორტის და იტყვიან რატომ არის სპორტის სახეობები ექსტრემალური, რას ნიშნავს
სიტყვა ექსტრემალური და რასთან არის ის დაკავშირებული.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მიმართავს მოსწავლეებს გაიხსენონ სპორტის სხვადასხვა სახეობები,
რატომ არის აუცილებელი სპორტი ადამიანის ცხოვრებაში. სპორტის რა სახეობა მიიჩნევა
ექსტრემალუტად და რატომ? რამდენად სახიფათოა ისინი ადამიანის სიცოცხლისთვის.
აქტივობა 2.: ტექსტზე მუშაობა . ინდივიდუალური მუშაობა (10 წუთი).
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეები წაიკითხავენ ტექსტს Reading for Gist – ინფორმაციის მიღება.
აქტივობის მსვლელობა: მოსწავლეები წაიკითხავენ ტექსტს მიიღებენ ინფორმაციას ექსტრემალური სპორტის
ერთ-ერთი სახეობის შესახებ, კერძოდ, შენობებზე ცოცვისა და მისი გმირის შესახებ.
(5 წუთი)
შემდეგ მასწავლებლის მითითებით ამოიკითხავენ სხვადასხვა ფრაგმენტებს
წიგნიდან: რატომ დაიწყო რობერტ ელეინმა შენობებზე ცოცვა, რა შეემთხვა ერთ-
ერთი ცოცვის დროს, რატომ იქნა ის დაჭერილი, რატომ თვლიან მას შეშლილად,
რომელი იყო მისთვის ყველაზე ძნელი ცოცვა და რატომ. რა თვისებებს
გამოჰყოფდით მასში. (5 წუთი)
აქტივობა 3: შეუსაბამეთ ფრაზეოლოგიური ზმნები 1-6 წინადადებები a-f განმარტებებს. მუშაობა წყვილებში
( 5 წუთი).
აქტივობის მიზანი: ლექსიკური ერთეულების განმტკიცება
აქტივობის მსვლელობა: მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ჰენდაუტებს სადაც მოცემულია ფრაზული
ზმნები. მოსწავლეები მუშაობენ წყვილებში. ისინი უსადაგებენ ფრაზებს
განმარტებებს.
აქტივობა გარემოებებიდან გამომდინარე: დაასრულეთ წინადადებები ფრაზული ზმნების გამოყენებით
Carry on, give up, go back, put on, take off მუშაობა წყვილებში (5 წუთი)
აქტივობის მიზანი: ლექსიკურ გრამატიკული ერთეულების განმტკიცება, ტექსტის სტრუქტურის დაცვა.
აქტივობის მსვლელობა: მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს ჰენდაუტებს სადაც მოცემული ფრაზული
ზმნები სწორად უნდა ჩასვან წინადადებებში სათანადო გრამატიკული დროის გამოყენებით.
აქტივობა 4: წაკითხულის შეჯამება (10 წუთი).
აქტივობის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს მასწავლებლის მიერ დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემას.
მოსწავლე შეძლებს წაკითხული ტექსტის შინაარსის გადმოცემას
აქტივობის მსვლელობა: მოსწავლე მოკლედ გადმოსცემს წაკითხული ტექსტის შინაარსს
სცემს მასწავლებლის მიერ დასმულ კითხვებზე პასუხს.
საშინაო დავალება: დაასათაურონ მოცემული პარაგრაფები და დაახასიათონ რობერტ ელეინი.
მოცემულ სავარჯიშოში განმარტებებს. (2 წუთი).
გასასვლელი ბილეთი: Exit Ticket (3 წუთი).
1. What have you learnt from the text.
2. Which activity was the most memorable for you.
შეფასება: მოსწავლეები შეფასდებიან განმავითარებელი შეფასებით და გამოყენებული იქნება.
ანალიტიკური შეფასების რუბრიკა. მოსწავლეთა შეფასება დადგინდება ზეპირი
პრეზენტაციით და საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობით.
გაკვეთილის გეგმა
საგანი: სამოდელო პრობლემაზე ორიენტირებული გაკვეთილი-
ინგლისური ენა
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზო Xდ
კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა : 14 მოსწავლე, 1 სსსმ მოსწავლე
დრო: 45 წუთი
გაკვეთილის თემა:
Food and Healthy
Lifestyle
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე შეძლებს
·
კვებასთან
დაკავშირებული პრობლემების გამოკვეთას
და მის დანახვას
დღევანდელობაში. პრობლემის ირგვლივ მსჯელობას.
Junk Food-ის (მაღალკალორიული
საკვები, მაგრამ კვებისთვის
უმნიშვნელო)
და ჯანსაღი კვების მნიშვნელობას, მათ დადებით
და
უარყოფით
თვისებებსა ადამიანის ჯანმრთელობისთვის და ამის
დამამტკიცებელი
არგუმენტების მოყვანას.
·
ნანახი ვიდეომულტფილმის გააზრებას, მის იტგვლივ მსჯელობას.
·
მეტყველების დროს ნასწავლი გრამატიკული კატეგორიების
(Present, Past, future simple-ისა და Present, Past continuous) სწორად გამოყენებას.
ესგ-ს სტანდარტი: უცხ: ს.V.15 მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში
მონაწილეობა მისთვის
ნაცნობ თამაზე, საკითხებზე.
უცხ: ს.V.17 მოსწავლეს
შეუძლია საუბარი მისთვის ნაცნობ თემაზე.
უცხ: ს.V.18 მოსწავლე
ფლობს და იყენებს საბაზო ენობრივ უნარ ჩვევებს.
უცხ: ს.V.13 მოსწავლეს
შეუძლია შექმნას ტექსტის სტრუქტურა, ფლობა და
ფუნქციურად იყენებსსაბაზო
ენობრივ უნსრ ჩვევებს.
საჭირო წინარე ცოდნა და უნარ-ჩვევები: მოსწავლემ იცის
თუ რა მნიშვნელობა აქვს ჯანსაღი
ცხოვრების წესს, სწორ კვებას, სპორტულ-გამა ჯანსა-
ღებელ ვარჟიშებს
ჯანმრთელობისთვის.
მოსწავლემ იცის გრამატიკული დროის კატეგორიების
(Present, Past,
future simple-ისა და Present, Past
continuous) გამოყენება წინადადების სწორად
საწარმორბლად.
სასწავლო მასალები
და რესურსები: კომპიუტერი, წიგნი, კალამი, წერითი სამუშაოების
ფურცლები (ჰენდაუტებ), ფლიფჩარტი.
საორგანიზაციო საკითხი:
მისალმება, სიის ამომითხვა, საშინაო დავალების შემოწმება. 5 წთ.
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის ორგანიზაციის ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო რესურსები
|
დრო (წთ)
|
1.
|
აქტივობის მიზანი: მასწავლებელი სიტყვებით „Life is full of destructions, otherwise
it would be easy to follow. ცხოვრება სავრეა პრობლემებით და ეს
ასე რომ არ იყოს მაშინ ის საინტერესი არ იქნებოდა. და ნათქვამით: It is said: “you’re what you eat” ( შენ ხარ
ის რაცას მიირთმევ) გაააქტიურებს წინარე ცოდნას.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს კითხვებს: Do you agree or disagree with these
statements? Why do you think so? What arguments can you bring in favour or
against these sayings
მასწავლებელი სთხოვს სსსმ მოსწავლეს გაიმეოროს სიტყვები: Food,
diet, healthy, life
სსსმ მოსწავლე იმეორებს სიტყვებს.
|
მოთელვა გამოწვევა
(Brainstorm)
მასწასლებლის შეკითხვებზე
პასუხის გაცემა - წინარე ცოდნის გააქტიურება.
Ⴋოსწავლეები პასუხობენ დასმულ კითხვებს.
სიტყვების გამეორება
|
ინდივიდუალური
|
|
5 წთ
|
2.
|
აქტივობის მიზანი:
კვებასთან დაკავშირებული პრობლემების გამოკვეთა, მათი
მნიშვნელობის დადგენა ადამიანის ჯანმრთელობისთვის.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი ეუბნება მოსწავლეებს
არის თუ არა კვება დღეს პრობლემა? Is nutrition a
problem today? Why is nutrition problem today? What is main problem in nutrition?
შემდეგ მასწავლებელი ეუბნება ვინ არის სწრაფი კვების
მომხრე და ვინ მოწინააღმდეგე:Who is
supporter of fast food and who is against it. მოსწავლეები სწევენ ხელს და იყოფიან
ორ ჯგუფად სწრაფი კვების და ჯანსაღი კვების მომხრეებად და ასაბუთებენ თავიანთ მოსაზრებებს
მოჰყავთ არგუმენტები
მასწავლებელი სთხოვს სსსმ მოსწავლეს გადაიწეროს დაფიდან
სიტყვები
სსსმ მოსწავლე გადაიწერს რეულში სიტყვებს, რომელიც
მასწავლებელმა დაფაზე დაწერა:
Additives - დანამატები, superfood-უმაღლესი ხარისხის
საკვები მნიშვნელოვანი ჯანმრთელობისთვის,
Flavour-
გემო.
|
დისკუსია
დაფიდან სიტყვების რვეულში გადაწერა
|
ჯგუფური
|
|
10 წთ
|
3.
|
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეები ვიდეომულტფილმის საშუალებით იღებენ ინფორმაციას
როგორია თავდაპირველად ადამიანის მდგომარეობა სანამ ის კვებას არ არღვევს რა შეიძლება
დაემართოს ადამიანს არასწორი კვების შედეგად, რა ცვლილებები ხდება ამ დროს მის ორგანიზმში
და როდესაც ადამიანი გააცნობიერებს კვების მნიშვნელობას და დაიწყებს სწორად კვებას
მისი ორგანიზმი ჯანსაღდება.
აქტვობის აღწერა: ვირეოს ჩვენების შემდეგ მოსწავლეები
მსჯეობენ პრობლემის გადაჭრის გზებზე, საუბრობენ იმ ოთხი ჯანსაღი ცხოვრების წესზე
და მათ მნიშვნელობაზე:
Eat a good diet. Cut down on fatty foods.
Get regular
exercise.
Keep good
hygiene
Get enough rest.
|
ვიდეო მასალის ჩვენება
|
ჯგუფური
|
კომპიუტერი, ვიდეომასალა
|
3 წთ
10 წთ.
|
1.
|
გარემოებიდან გამომდინარე
აქტივობის მიზანი:
აქტივობის მიზანი: ლექსიკური ერთეულების განმტკიცება.
დაუკავშირეთ მოცემული სიტყვები მათ განმარტებებს.
ჩასვით სიტყვები სატნადო სიტყვები გამოტოვებულ ადგილებში.
აქტივობის აღწერა> მასწავლებელი მოსწავლეებს ურიგებს
ჰენდაუტებს სადაც მოსწავლეებმა სწორად უნდა დაუკავშირონ მოცემული სიტყვები მათ განმარტებებს
და ჩასვან სიტყვები გამოტოვებულ ადგილებში.
მასწავლებელი სთხოვს სსმ მოსწავლეს ამოიკითხოს აბზაცი
ტექსტიდან “you are What you Eat”
სსმ მოსწავლე ამოიკითხავს აბზაცი ტექსტიდან “you are What you Eat”
|
ლექსიკური ერთეულების განმტკიცება
აბზაცია წაკითხვა
|
წყვილებში
|
ჰენდაუტები
|
5 წთ.
|
5.
|
აქტივობის მიზანი:
დასკვნების გამოტანა,
საკუთარი ჯანსაღი ცხოვრების წესის შედგენა.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი მოსწავლეებს ორ ჯგუფად ყოფს და ურიგებს ფლიფჩარტებს. მოსწავლეები ადგენენ
საკუთარი ჟანსაღი ცხოვრების წესს და აკეთებენ პრეზენტაციას.
|
საკუთარი ჯანსაღი
ცხოვრების წესის შედგენა და მისი პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
ფლიფჩარტი
|
5 წთ.
|
საშინაო დავალება:
დამიხასიათეთ როგორია თქვენი ჯანსაღი ცხოვრების წესი. 2 წთ.
სსსმ მოსწავლე
სახლში დაისწავლის მასწავლებლის მიერ დაფაზე
დაწერილ სიტყვებს.
შეფასება: მოსწავლეები შეფასდენიან როგორც განმსაზღვრელი,
ასევე განმავითარებელი ფორმით და გამოყენებული იქნება შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა.
მოსწავლეთა შეფასება დადგინდება ზეპირი პრეზენტაციის
და საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობით.
Comments
Post a Comment