გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის გვარი
და სახელი: თამილა თურქია
მასწავლებლის პირადი
ნომერი: 01027042414
საგანი: პირველი უცხო
ენა - ინგლისური
სწავლის საფეხური/კლასი:
საბაზო საფეხური, VI კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
27, სსსმ მოსწავლე კლასში არ არის (გაკვეთილს ესწრებოდა
20 მოსწავლე.
თარიღი: 03. 04.
23.
გაკვეთილის თემა: “Famous People ”
გაკვეთილის მიზანი:
ნასწავლი ლექსიკურ-გრამატიკული მასალის საფუძველზე: Present
Simple,
Present Cotinuous და Past Simple -ი დროების გამოყენებით
მოსწავლეები
შეძლებენ ისაუბრონ ცნობილ ადამიანებზე, მათ
ცხოვრებაზე
და საქმიანობაზე, მოცემული თემის ფარგლებში.
მოსწავლეებში
განვითარდება გადაბმული საუბარი. შეძლებენ
ახალი
თემატურ-ლექსიკური ერთეულის გამოყენებას
პრაქტიკულ
სიტუაციასა და მეტყველებაში.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან.
მოსწავლეს შეუძლია
მოისმინოს და გაიგოს ინსტრუქციები, შეტყობინებები, საზოგადოების თავშეყრის ადგილებში
გაკეთებული განცხადებები. მოსწავლეს შეუძლია მცირე ზომის
ტექსტის შედგენა. მოსწავლეს შეუძლია ტეხსტის სტრუქტურის დაცვა წერისას. ფლობს და იყენებს
საბაზო - ენობრივ უნარ ჩვევებს. მოსწავლეს
შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა. უცხ. IV.13, უცხ. IV.14, უცხ. IV.16, უცხ.
IV.19.
წინარე ცოდნა: მოსწავლემ იცი Present Simple-ისა და
Present Continuous და Past Simple-ის გამოყენება საუბრისას. ფლობს სათანადო ლექსიკურ
ერთეულს: explorer, inventor, designer,
pilot, nurse, a painter, children’s author, comedy actor, disappear and so on.
N |
აქტივობის მიზანი და
აღწერა |
გამოყენებული მეთოდოლოგიები |
კლასის ორგანიზაციის ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მნისვნელობა სასწავლო მიზანთან მიმართებით |
დრო (წთ) |
1. |
აქტივობა N1 აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო მომზადება გაკვეთილისთვის |
პირდაპირ ლინგვისტური მეთოდი |
საკლასო |
მოსწავლის წიგნი
-New Building Bridges 6, მოსწავლის რვეული -New Building Bridges 6, ეს უადვილებს
მოსწავლეს უშუალო კონტაქტი ჰქონდეს ვირტუალურ საკლასო ოთახთან და პედაგოგთან. |
2 წთ. |
2. |
აქტივობა N2 აქტივობის მიზანი: საშინაო დავალების ანალიზი. მასწავლებელი ეკითხება
მოსწავლეებს თუ რა განვიხილეთ წინა გაკვეთილზე და რა დაევალათ საშინაო დალების სახით. 1.What
can you say about Nikolas Tesla What
did he invented? Do we use now his invention> 2. Walt Disney What did he
created? Do you like his cartoons and why? Are there any elements of bulling
there? 3. James Cook was he a
traveller? Where did he travel? What did he want to find? Students you have to
retrieve information about famous
people and make a presentation. Who do you think are famous for you? მოსწავლეები წარმოადგენენ ნასწავლი
და მოძიებული მასალის პრესენტაციას. |
პირდაპირი სააზროვნო
ლინგვისტური, მეთოდი |
საკლასო |
პლაკატები, საპრეზენტაციო
მასალა. მოსწავლეს ეხმარება შესრულებული საშინაო დავალების პრეზენტაციაში და თემის
უკეთ აღქმაში. მოსწავლეები აკეთებენ პრეზენტაციას მოძიებულ და შესწავლილ მასალაზე. |
13 წთ |
3. |
აქტივობა N3 გარემოებიდან გამომდინარე. აქტივობის მიზანი: ახალი თემის შემოტანა მოსწავლეთა ლექსიკურ გრამატიკული უნარ-ჩვევების
გააქტიურება. მასწავლებლის მონოლოგი: მასწავლებელი მოსწავლეებს
ესაუბრება ცნობილ ადამიანზე, მწერალზე აგატა კრისტიზე, მის ბიოგრაფიაზე და დეტექტიური
ჟანრის განვითარებაზე. |
პირდაპირი სააზროვნო
ლექსიკური მეთოდი |
საკლასო |
მასწავლებელს შემოაქვს ახალი თემა მოსწავლის წიგნი
-“New
Building Bridges 6“. |
10 წთ. |
4. |
აქტივობა N4 გარემოებიდან
გამომდინარე. აქტივობის მიზანი: ლექსიკური
ერთეულების განმტკიცება. მასწავლებელი ჩუმად აკითხებს მოსწავლეებს „The Case of the Pink
Teddy Bear |
პირდაპირი სააზროვნო
ლექსიკური მეთოდი |
საკლასო |
მასწავლებელი ჩუმად აკითხებს მოსწავლეს ნაწარმოებს „The Case of the
Pink Teddy Bear |
5 წთ. |
5. |
აქტივობა 5. გარემოებიდან გამომდინარე აქტივობის მიზანი: წაკითხული მასალის გაგება-გააზრება. წაკითხული მასალის
გაგების მიზნით მასწავლებელი უსვამს მოსწავლეებს კითხვებს. |
პირდაპირ სააზროვნო ლინგვისტურ-გრამატი-კული
მეთოდი |
საკლასო |
|
3 წთ. |
6. |
შეფასება: განმავითარებელი შეფასება. განმავითარებელი შეფასება
მოხდება სიტყვიერი მეთოდით შესაბამისი შეფასების რუბრიკის მიხედვით. შეფასდება მოსწავლეთამიერ
გაკეთებული პრეზენტაცი. ინფორმაციის
თანმიმდევრულად მიწოდება, აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარება, გამართული მეტყველება.
ინფორმაციის შეჯამება. |
|
|
|
3 წთ |
9. |
საშინაო დავალების მიცემა |
პირდაპირი ლინგვისტური |
საკლასო |
საშინაო დავალება ხელს უწყობს მოსწავლის დამოუკიდებელ
მუშაობას და ეხმარება ნასწავლი მასალის განმტკიცებაში. „The Case of the Pink Teddy Bear” |
2 წთ |
10. |
გასასვლელი ბილეთი |
პირდაპირ ლინგვისტური |
საკლასო |
მოსწავლეებს ეხმარება გააანალიზონ რა შეისწავლეს,
რა გაიგეს და რაში გამოადგებათ მათ ეს ცოდნა. |
2 წთ |
(იხ. დანართი N1)
(დანართი 2)
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი
შედეგები:
-
მოსწავლეებმა შეძლეს ნასწავლი ლექსიკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით
მოსწავლეებმა ისაუბრეს ცნობილ ადამიანებზე მათ ცხოვრებასა და საქმიანობაზე. მოსწავლეებში
განვითარდა გადაბმული საუბარი;
-
პრეზენტაციის
დროს გამოიყენებენ ნასწავლ ლექსიკურ-გრამატიკულ ერთეულებს პრაქტიკულ მეტყველებაში.
-
ამაღლდა
ნაშრომის წარდგენის, მოსმენის უნარ-ჩვევები, ენობრივი კომპეტენციის დონე.
შეფასება: მოსწავლის შეფასება მოხდება განმავითარებელი შეფასებით
და გამოყენებული იქნება შეფასების ანალიტიკური
რუბრიკა
(მოსწავლის
შეფასების კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები თან უნდა ერთვოდეს გეგმას.
მასწავლებელი: თურქია თამილა.
03. 04. 2023.
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის გვარი, სახელი - თამილა თურქია
მასწავლებლის პირადი ნომერი: 01027042414
საგანი: ინგლისური
სწავლის საფეხური/კლასი: დაწყებითი საფეხური, Vდ კლასი
თარიღი: 23.04.21
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12
გაკვეთილის თემა: “A very Long Time ago, Stone Age- People of Krapina”
გაკვეთილის მიზანი: ნასწავლი გრამატიკული მასალის საფუძველზე, Present and
Past Simple-ი დროებისგამოყენებით მოსწავლეები შეძლებენ მოცემული თემის ფარგლებში ისაუბრონ
ქვის ხანის ხალხზე, მათ საქმიანობასა და ყოფაზე .
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ინსტრუქციები,
შეტყობინებები, საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში გაკეთებული განცხადებები. მოსწავლეს
შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის შედგენა. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა
წერისას, ფლობს და იყენებს საბაზო ენობრივი უნარ-ჩვევები. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში
მონაწილეობა. უცხ. II.13,
უცხ. II.14, უცხ. II.16, უცხ. II.19.
წინარე ცოდნ:
მოსწავლემ იცის Present და Past simple-ის წარმოება, გამოყენება საუბრისას. ფლობს სათანადო
ლექსიკურ ერთეულს: cave, a great impire, mummy, Mount Olimpus, pyramids, the
Olympic games, stone tools, gladiators. იცის ვინ იყვნენ გლადიატორები, სად მდებარეობს
მდინარე ნილოსი, რომის დიდი იმპერიის
შესახებ.
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების
მიზანშეწონილობა სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო (წთ) |
1. |
აქტივობა N1.
აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო მომზადება გაკვეთილისთვის. საშინაო დავალების ანალიზი-მასწავლებელი
ეკითხება მოსწავლეებს, თუ რა განვიხილეთ წინა გაკვეთილზე და რა დაევალათ საშინაო
დავალების სახით. მასწავლებლის წინასიტყვა- ჩვენ შევისწავლეთ ძველი რომის იმპერია, განათლება რომში, მდინარე
ნილოსი და ქვის ხანის ხალხის ცხოვრება. 1.
სად შეიძლება ყველა ეს ექსპონატი ვნახოთ? 2.
რას აშენებდა ხალხი იმ დროს? 3.
ვინ იღებდა იმ დროს განათლებას? 4.
რისი სწამდათ ბერძნებს? 5.
როგორ თამაშებს აწყობდნენ ისინი? სად მდებარეობდა
მდინარე ნილოსი? 6.
სად მუშაობდა ეგვიპტელი ხალხი? 7.
რას აშენებდა ეგვიპტელი ხალხი თავის მიცვალებულთათვის? 8.
რას ატანდნენ ისინი მიცვალებულებს? 9.
სად ცხოვრობდა ხალხი უძველეს დროში? 10. რას
ხატავდნენ ისინი კედლებზე? |
ვერბალური, გონებრივი იერიში. |
მთელი კლასი |
მოსწავლის
რვეული მოსწავლის
რვეული მნიშვნელოვანია მისთვის, ვინაიდან ის უადილებს მას თავად გადმოსცეს
მიცემული დავალების შინაარსი და მიზნები |
2 წთ |
2. |
აქტივობა
N2. ახალი თემის შემოტანა. მოსწავლეთა ლექსილური
უნარ- ჩვევების გააქტიურება მასალის გასაცნობად. მასწავლებელს შემოაქვს თემა საუბრის მეშვეობით: მოდით ახლა განვიხილოთ როგორ ცხოვრობდა ხორვატიელი ხალი ქვის
ხანაში რომლის უძველესი სამარხები აღმოაჩინა დრაგუტინ გორიანოვიჩ-კრამბერგერმა. იქ
იყო ძვლები რომელიც მიეკუთვნებოდა ადამიანებს რომლებიც ცხოვრობდნენ ქვის ხანაში,
იყენებდნენ ქვის იარაღებს, ნადირობდნენ, კედლებზე ხატავდნენ ნადირონის ღმერთის გამოსახულებებს,
მათ საკვებსა და ცეცხლის მოპოვებას. ესენი იყვნენ ნიანდერტალები. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
ელ. პრეზენტაცია ელ პრეზენტაცია მოსწავლეს ეხმარება კარგად აღიქვას
მასალა, ხოლო მასწავლებელს თვალსაჩინოდ წარმოადგინოს რისი თქმა და გაკეთება სურს
მას. |
5 წთ. |
3. |
აქტივობა N3:
აქტივობის მიზანი: ტექსტზე მუშაობა. ნასწავლი
ლექსიკურ- გრანატიკული უნარვევს-ჩვევების გახსენება და გამოყენება ინფორმაციის მისაღებად. ტექსტის კითხვა ინფორმაციის მისაღებად. მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს ჩუმად ინფორმაციის
მისაღებად. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
წიგნი. ის ეხმარება მოსწავლეს ახალი მასალის გაგებასა და
გააზრებაში მასალის წაკითხვისას. |
5 წთ |
4. |
აქტივობა N:4 აქტივობის
მიზანი: ტექსტის გაგება გააზრების შემოწმება. ტექსტის წაკითხვის შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს
უსვამს კითხვებს: 1.
ვინ იყო დრაგუტინ გორიანოვიჩ-კრამბერგერ? 2.
რამდენი წელი მუშაობდა ის გამოქვაბულში? 3.
ვისი წვები იპოვა მან იქ? 4.
რა გვიჩვენა მეცნიერმა? 5.
რა მოხდა 1899 წელს? 6.
რისი ნახვა შეიძლება 7.
კრაპინას მუძეუმში? 8.
ვისი ხმების ჩანაწერებს გაიგონებტ მუძეუმში? უკუკავშირი. |
კითხვა-პასუხი |
მთელი კლასი |
წიგნი. მოსწავლეები
მუშაობენ მიცემულ მასალაზე და ვინაიდან მასწავლებელი ამოწმებს წაკითხული მასალია
გაგება-გააზრებას წინგი ეხმარება მათ შესაბამის კითხვაზე პასუხის გაცემაში. |
3 წთ. |
5. |
აქტივობა N
5: მიზანი:
გრამატიკული ერთეულების განტკიცება. თუ მიაქციეთ ყურადღება რა გრამატიკული დრო იყო ტექსტსი
გამოყენებული მეტწილად? ვინ მეტყვის როგორ ოყოფა ინგლისურ ენაში ზმნები? რა
ემატებათ წესიერ ზმნებს და რა ს იცვლიან არაწესიერი ძმნები? გთხოვთ მოიყვანოთ მაგალითები Past Simple-ის გამოყენებით. |
კითხვა-პასუხი |
მთელი კლასი |
წიგნი. მოსწავლე წიგნის მეშვეობით გაიხვენებს მსგავს გრამატიკულ
ერთეულს. |
3 წთ. |
6. |
აქტოვობა N
6: საჭიროებიდან გამომდინარე აქტივობის მიზანი: ნასწავლი გრამატიკული
ერთეულის განმტკიცება.გთხოვთ შეასრულოთ სავარჯიშო E. p. 38. SB უკუკავშირი. |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
წიგნი მოსწავლე მოსწავლის წიგნში შეასრულებს სავარჯიშოს. |
5 წთ. |
7. |
აქტივობა N7: აქტივობის
მიზანი. მასალის შეჯამება. შევაჯამოთ მასალა და
ვთქვათ სად ცხოვრობდა ქვის ხანის ხალხი, მათი საქმიანობა, როგორ იარაღს იყენებდა
ის, რას ხატავდნენ კედლებზე და სად შეიძლება მათზე დეტალური ინფორმაციის გაგება. უკუკავშირი. |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
3 წთ. |
|
8. |
შეფასება:
განმავითარებელი შეფასება. განმავითარებელი შეფასება მოხდება თითოეული აქტივობის
უკუკავშირის სიტყვიერი მეთოდით შესაბამისი შეფასების რუბრიკის მიხედვით, შეფასდება
მოსწავლეთა არგუმენტირებული მსჯელობა, ლექსიკურ გრამატიკული ერთეულების სწორად გამოყენება
და საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობ-თანამშრომლობა |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
შეფასების რუბრიკა შეფასების რუბრიკა გამჭვირვალეა, ის ეხმარება მოიწავლეს
გაიგოს რაში არის შეფასებული და როგორ. |
2 წთ. |
9. |
საშინაო დავალების
მიცემა. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
საშინაო დავალება ხელს უწყობს მოსწავლის ინდივიდუალურ
მუშაობას და ნასწავლი მასალის განმტკიცებას. შევავსოთ რებუსი: ex. G, p. 39. SB |
2 წთ. |
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა შეძლეს ნასწავლი ლექსიკურ გრამატიკული
ერთეულების გამოყენებით ესაუბრათ ნეანდერტალელ
ადამიანზე, მათ საცხოვრებელ ადგილსა და პირობებზე, საქმიანობასა და ყოფაზე.
შეფასება: მოსწავლეთა
შეფასება მოხდება განმსაზღვრელი შეფასებით
და გამოყენებული იქნება შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა.
(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები
თან უნდა ერთოდეს გეგმას)
ხელმოწერა:
თარიღი: 23.04.2021
რ
ე ფ ლ ე ქ ს ი ა
მასწავლებელი: თამილა თურქია
თარიღი: 03.04.23.
საგანი: პირველი უცხო ენა (ინგლისური)
VIგ კლასი: დაწყებითი განათლების მეორე საფეხური
მოსწავლეთა რაოდენობა: 27 (გაკვეთილს ესწრებოდა 20 მოსწავლე)
გაკვეთილის თემა:
“ Famous People”
საჭირო რესურსი: მოსწავლის წიგნი, დაფა, ცარცი, ლეპტოპი, პროექტორი, მოსწავლის
რვეული.
გაკვეთილის მიზანი: ნასწავლი ლექსიკურ-გრამატიკული მასალის საფუძველზე:
Present Simple, Present Cotinuous და Past Simple -ი დროების გამოყენებით
მოსწავლეები შეძლებენ ისაუბრონ ცნობილ ადამიანებზე,
მათ ცხოვრებაზე და საქმიანობაზე, მოცემული თემის
ფარგლებში. მოსწავლეებში განვითარდება გადაბმული საუბარი.
ამ
ტიპის გაკვეთილის ჩატარება განაპირობა მოსწავლეების
მიერ შესწავლილმა ცნობილმა ადამიანებმა წარსულიდან და მათმა სურვილმა წარმოედგინათ
ის გამოჩენილი მსოფლიო მნიშვნელობის „სელებრიტები“, რომლებმაც მათზე გავლება მოახდინეს.
მოსწავლეებმა მოიძიეს ინფორმაცია და წარმოადგინეს
პრეზენტაცია. გაკვეთილის მიზანი რეალისტური იყო, მკვეთრად ფორმირებული, იკვეთებოდა
კავშირი ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან. აქტივობები, სტრატეგიები კლასის ორგანიზაციის
ფორმა პირველ უცხო ენაში შეესაბამებოდა გაკვეთილის გეგმას.
რესურსები: დაფა, კომპიუტერი, პროექტორი, ფორმატის ქაღალდები,
გასასვლელი ბილეთი, აქტივობების შესაბამისად
იყო გამოყენებული და ხელს უწყობდა გაკვეთილის ნორმალურად წარმართვას.
მიზნის მისაღწევად გამოყენებული იყო შემდეგი აქტივობები:
გამოწვევა წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად, გამოჩენილ პიროვნებებზე მოძიებული მასალის
პრეზენტაცია, ტექსტის კითხვა ახალი ინფორმაციის მისაღებად. ახალი ინფორმაციის გაგების
ხარისხის შემოწმება კითხვა-პასუხის მეშვეობით. მოხდა გაკვეთილის შეჯამება. მოსწავლეთა
შეფასებს განმავითარებელი შეფასების ანალიტიკური რუბრიკით: ნაცნობი
ლექსუკურ-გრამატიკული ერთეულების
გამოყენებით პრეზენტაცია თემაზე: „ Famous People“, ინფორმაციის თანმიმდევრულად მიწოდება, აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარება,
გამართული მეტყველება. ინფორმაციის შეჯამება.
გაკვეთილზე დასმული მიზანი მიღწეული იქნა. სჩანდა საგნობრივი
ცოდნა. წარმოდგენილი პრეზენტაციები უკავშირდებოდა
გაკვეთილის თემასა და მიზანს. გამოყენებული ლექსიკა ასაკის შესაბამისი იყო. საგაკვეთილო
აქტივობიდან გამოყენებული იყო ორი აქტივობა
გარემოებიდან გამომდინარე, რომელიც ეფუძნებოდა იმ გარემოებას თუ მოსწავლეების
ნაწილი არ წარმოადგენდა პრეზენტაციას. გამოვიყენეთ გასასვლელი ბილეთი, სადაც მოსწავლეებმა
აღნიშნეს რა გაიგეს და შეისწავლეს ამ გაკვეთილიდან.
გაკვეთილზე აღინიშნებოდა მოსწავლეთა მეტ-ნაკლები აქტივობა,
იყო დასაშვები რაოდენობის ხმაური იმ მოსწავლეების მხრიდან ვინც საგაკვეთილო პროცესში ნაკლებად იყვნენ ჩართულნი,
თუმცა მე ვცდილობდი ჩამერთო ისინი, დამესვა მათთვის კითხვები და დამაინტერესებინა.
კლასში სუფევდა ურთიერთპატივისცემა და ურთიერთხელშეწყობა. დაგეგმილმა აქტივობებმა მთლიანობაში
უზრუნველყო შედეგის მიღწევა.
თამილა თურქია
03.04.23
Exit Ticket
გასასვლელი ბილეთი
1.
The aim
of our lesson at present was
----------------------------------------------------------------------------------------------------
ჩვენი დღევანდელი გაკვეთილის მიზანი იყო
---------------------------------------------------------------------------------------------
2. The most important thing I have remembered
from the lesson is
-----------------------------------------------------------------------------
ყველაზე
მნიშვნელოვანი რამ რაც ამ გაკვეთილიდან დამახსოვრდა
-----------------------------------------------------
3. The knowledge obtained at the lesson will
help me in real life to
-----------------------------------------------------------------------
ამ გაკვეთილზე
მიღებული ცოდნა რეალურ ცხოვრებაში გამომადგება
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
დანართი 1
“ Famous People ”
პედაგოგი: თამილა თურქია
შეფასების კრიტერიუმი |
მიღწევის დონე |
||||
1-2 |
3-4 |
5-6 |
7-8 |
9-10 |
|
ნაცნობი ლექსუკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით პრეზენტაცია თემაზე: Famous People |
ვერ ახდენს ლექსიკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით პრეზენტაციას თემაზე: Famous People |
მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით
ახდენს საუბარს ნაცნობი ლექსიკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით პრეზენტაციას
თემაზე: Famous People |
მოსწავლე ნაკლებად ახდენს ნაცნობი
ლექსიკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით პრეზენტაციას თემაზე: Famous People |
მოსწავლე უმეტეს შემთხვევაში ახდენს ნაცნობი ლექსკურ-გრამატიკული ერთეულების
გამოყენებით პრეზენტაციას თემაზე:
Famous People |
მოსწავლე ზუსტად ახდენს ნაცნობი ლექსკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით
პრეზენტაციას თემაზე: Famous People |
ინფორმაციის თანმიმდევრულად მიწოდება, აუდიტორიასთან კონტაქტის
დამყარება, გამართული მეტყველება. ინფორმაციის შეჯამება. |
ვერ ახდენს ინფორმაციის თანმიმდევრულად მიწოდებას, აუდიტორიასთან
კონტაქტის დამყარებას, გამართულ მეტყველებას და ინფორმაციის შეჯამებას. |
უჭირს ინფორმაციის თანმიმდევრულად მიწოდება, აუდიტორიასთან კონტაქტის
დამყარება, გამართული მეტყველება და ინფორმაციის შეჯამება. |
მასწავლებლის ან თანატოლის დახმარებით ახდენს ინფორმაციის თანმიმდევრულად მიწოდებას,
აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას, გამართულ მეტყველებას და ინფორმაციის შეჯამებას. |
უმეტეს შემთხვევაში ახდენს ინფორმაციის თანმიმდევრულად
მიწოდებას, აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას, გამართულ მეტყველებას და, ინფორმაციის
შეჯამებას. |
უშეცდომოდ და დამოუკიდებლად ახდენს ინფორმაციის თანმიმდევრულად მიწოდებას, აუდიტორიასთან კონტაქტის დამყარებას,
გამართულ მეტყველებას და ინფორმაციის
შეჯამებასა. |
31.03.23
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის გვარი, სახელი - თამილა თურქია
მასწავლებლის პირადი ნომერი: 01027042414
საგანი: ინგლისური
სწავლის საფეხური/კლასი: საბაზო საფეხური, VII Iგ კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12
თარიღი: 20.04.21
გაკვეთილის თემა: “Global Concerns in the 21st Century
– What Scare You most”
გაკვეთილის მიზანი: ნასწავლი გრამატიკული მასალის საფუძველზე, Simple
Passives -(Present, Past and Future)-ი დროებისა და Indefinite და Definite არტიკლების
გამოყენებით მოსწავლეები შეძლებენ მოცემული თემის ფარგლებში ისაუბრონ რა არის 21-ე
საუკუნის გლობალური შფოთის ძირითადი მიზეზი და როგორ ავიცილოთ ისინი თავიდან.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ინსტრუქციები,
შეტყობინებები, საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში გაკეთებული განცხადებები. მოსწავლეს
შეუძლია მცირე ზომის ტექსტის შედგენა. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის სტრუქტურის დაცვა
წერისას, ფლობს და იყენებს საბაზო ენობრივი უნარ-ჩვევები. მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში
მონაწილეობა. უცხ. IV.13, უცხ. IV.14, უცხ.
IV.16, უცხ. IV.19.
წინარე ცოდნა: მოსწავლემ იცის
Simple Passives (Present, Past and Future)-ის
წარმოება, გამოყენება და Indefinite და Definite არტიკლების გამოყენება საუბრისას.
ფლობს სათანადო ლექსიკურ ერთეულს: hurricanes, homeless people, expensive drugs,
disposal of radioactive wastes, bombings, starvation the HIV virus (Human
Immunodeficite Virus, flood, hijacted
airlines, pollution. მათ იციან რა ზიანი მოაქვთ ბუნებრივ კატაკლიზმებს და რომ საწიროა
გავუფრთხილდეთ ბუნებას და იშვიათად ჩავერიოთ მასში.
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების
მიზანშეწონილობა სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო (წთ) |
1. |
აქტივობა N1.
აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო მომზადება გაკვეთილისთვის. საშინაო დავალების ანალიზი-მასწავლებელი
ეკითხება მოსწავლეებს, თუ რა განვიხილეთ წინა გაკვეთილზე და რა დაევალათ საშინაო
დავალების სახით. მასწავლებლის წინასიტყვა- ჩვენ შევისწავლეთ ბუნებრივი კატაკლიზმებიდან ქარისხალი და მისი გამანადგურებელი ძალა. 1.
რა
სახის ბუნებრივ კატაკლიზმებს იცნობთ 2.
რა არის ქარიშხალი? 3.
სად ხდება ის ხმელეთზე თუ ზვაში? 4.
დაკავშირებულია ის ადამიანის ბუნებაში ჩარევასთან? 5.
რა იწვევს წყალდიდობებს? 6.
რა ზიანი მოაქვს მას? |
ვერბალური, გონებრივი იერიში. |
მთელი კლასი |
მოსწავლის
რვეული მოსწავლის
რვეული მნიშვნელოვანია მისთვის, ვინაიდან ის უადილებს მას თავად გადმოსცეს
მიცემული დავალების შინაარსი და მიზნები |
2 წთ |
2. |
აქტივობა
N2. ახალი თემის შემოტანა. მოსწავლეთა ლექსილური
უნარ- ჩვევების გააქტიურება მასალის გასაცნობად. მასწავლებელს შემოაქვს თემა საუბრის მეშვეობით: მოდით ახლა განვიხილოთ ქარიშხლის გარდა
კიდევ რა კატაკლიზმენი არებობს ბუნებაში. მადალითად მიწისძვრა, რომელსაც იწვევს დედამიწის
ქერქში ენერგიის უცაბედი განთავისეფლება, გვალვა- წყლის მარაგის ნაკლებობა. შიმშილი-
საკვები პროდუქტების ნაკლებობა. წყალდიდობა გამოწვეული წვიმებისგან. ტორნადო- ცივი
და ცხელი მასების ატმოსფეროში შერევა. მჟავე წვიმები რაც შედეგია მანქანებისა ქარხნების
გამონაბოლქვის. ატომური ენერგია რომელსაც ადამიანი იყენებს. ტერორიზმი-ძალადობა პოლიტიკური
მიზნების მისაღწევად. ამირომ ჩვენი ვალია ვიყოთ ფრთხილნი და დავიცვათ დედამიწა. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
ელ. პრეზენტაცია ელ პრეზენტაცია მოსწავლეს ეხმარება კარგად აღიქვას
მასალა, ხოლო მასწავლებელს თვალსაჩინოდ წარმოადგინოს რისი თქმა და გაკეთება სურს
მას. |
5 წთ. |
3. |
აქტივობა N3:
აქტივობის მიზანი: ტექსტზე მუშაობა. ნასწავლი
ლექსიკურ- გრანატიკული უნარვევს-ჩვევების გახსენება და გამოყენება ინფორმაციის მისაღებად. ტექსტის კითხვა ინფორმაციის მისაღებად. მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს ჩუმად ინფორმაციის
მისაღებად. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
წიგნი. ის ეხმარება მოსწავლეს ახალი მასალის გაგებასა და
გააზრებაში მასალის წაკითხვისას. |
5 წთ |
4. |
აქტივობა N:4 აქტივობის
მიზანი: ტექსტის გაგება გააზრების შემოწმება. ტექსტის წაკითხვის შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს
უსვამს კითხვებს: 1.
როგორი სახის ენერგიებს მიეკუთვნება ატომური ენერგია? 2.
რატომ არის ის საშიში განსაკუთრებით ბავშვებისთვის? 3.
სად მოხდა ყველაზე დიდი ატომური კატაკლიზმი. 4.
რა არის ტერორიზმი? 5.
უწყობს თუ არა ტერორიზმს ხელს თანამედროვე ტექნოლოგიები?
6.
სად ჰქონდა ადგილი ტერორისტულ ფაქტებს? უკუკავშირი. |
კითხვა-პასუხი |
მთელი კლასი |
წიგნი. მოსწავლეები
მუშაობენ მიცემულ მასალაზე და ვინაიდან მასწავლებელი ამოწმებს წაკითხული მასალია
გაგება-გააზრებას წინგი ეხმარება მათ შესაბამის კითხვაზე პასუხის გაცემაში. |
3 წთ. |
5. |
აქტივობა N
5: მიზანი:
გრამატიკული ერთეულების განტკიცება. თუ მიაქციეთ ყურადღება რა გრამატიკული დრო იყო ტექსტსი
გამოყენებული მეტწილად? ვინ მეტყვის როგორ იწარმოება ვნებითი გვარი? გთხოვთ მოიყვანოთ მაგალითები Present, Past and
Future Passive Voice-ის გამოყენებით |
კითხვა-პასუხი |
მთელი კლასი |
წიგნი. მოსწავლე წიგნის მეშვეობით გაიხვენებს მსგავს გრამატიკულ
ერთეულს. |
3. წთ. |
6. |
აქტოვობა N
6: საჭიროებიდან გამომდინარე აქტივობის მიზანი: ნასწავლი გრამატიკული
ერთეულის განმტკიცება.გთხოვთ შეასრულოთ სავარჯიშო F გვ.
99 მოსწავლის რვეულში უკუკავშირი. |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
წიგნი მოსწავლე წიგნში მოიძიებს მსგავს გრამატიკულ ერთეულს. |
5 წთ. |
7. |
აქტივობა N7: აქტივობის
მიზანი. მასალის შეჯამება. შევაჯამოთ მასალა
და ჩამოვაყალიბოთ პუნქტები როგორ დავიცვათ ბუნება. უკუკავშირი. |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
|
3 წთ. |
8. |
შეფასება:
განმავითარებელი შეფასება. განმავითარებელი შეფასება მოხდება თითოეული აქტივობის
უკუკავშირის სიტყვიერი მეთოდით შესაბამისი შეფასების რუბრიკის მიხედვით, შეფასდება
მოსწავლეთა არგუმენტირებული მსჯელობა, ლექსიკურ გრამატიკული ერთეულების სწორად გამოყენება
და საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობ-თანამშრომლობა |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
შეფასების რუბრიკა შეფასების რუბრიკა გამჭვირვალეა, ის ეხმარება მოიწავლეს
გაიგოს რაში არის შეფასებული და როგორ. |
2 წთ. |
9. |
საშინაო დავალების
მიცემა. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
საშინაო დავალება ხელს უწყობს მოსწავლის ინდივიდუალურ
მუშაობას და ნასწავლი მასალის განმტკიცებას. როგორ დავიცვათ ბუნება განადგურებისგან |
2 წთ. |
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა შეძლეს ნასწავლი ლექსიკურ გრამატიკული
ერთეულების გამოყენებით ესაუბრათ ბუნებრივი
კატალლიზმებისა და მათი თავიდან აცილების შესახებ .
შეფასება: მოსწავლეთა
შეფასება მოხდება განმსაზღვრელი შეფასებით
და გამოყენებული იქნება შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა.
(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები
თან უნდა ერთოდეს გეგმას)
ხელმოწერა:
თარიღი: 20.04.2021
გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის გვარი, სახელი - თამილა თურქია
მასწავლებლის პირადი
ნომერი: 01027042414
საგანი: ინგლისური
სწავლის საფეხური/კლასი: დაწყებითი საფეხური, Vგ კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12
თარიღი: 13.04.22
გაკვეთილის თემა: “When Nature gets Angry”
სასწავლო რესურსი: წიგნი,
დაფა, მოსწავლის რვეული, ცარცი, ლეპტოპი, ჰენდაუტები.
გაკვეთილის მიზანი: ნასწავლი გრამატიკული მასალის საფუძველზე, Present Simple -ის გამოყენებით მოსწავლეები შეძლებენ მოცემული თემის ფარგლებში ისაუბრონ ბუნებრივი კატასტროფების შესახებ და როგორ ავიცილოთ ისინი თავიდან.
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ინსტრუქციები,
შეტყობინებები, დაწყებითი საფეხურის ენობრივი უნარ-ჩვევები გამოყენებით. მოსწავლეს
შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა. Iუცხ.დაწყ.(II).1, Iუცხ.დაწყ.(II).3.
წინარე ცოდნა: მოსწავლემ იცის
Simple - ის გამოყენება. ფლობს სათანადო ლექსიკურ
ერთეულს: hurricanes, tornado, flood, avalanche ( მათ იციან რა ზიანი მოაქვთ ბუნებრივ
კატაკლიზმებს და რომ საჭიროა გავუფრთხილდეთ ბუნებას და იშვიათად ჩავერიოთ მასში.
N |
აქტივობის მიზანი და აღწერა |
გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები |
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები |
სასწავლო რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების
მიზანშეწონილობა სასწავლო მიზანთან მიმართებით) |
დრო (წთ) |
1. |
აქტივობა N1.
აქტივობის მიზანი: საორგანიზაციო მომზადება გაკვეთილისთვის. საშინაო დავალების ანალიზი-მასწავლებელი
ეკითხება მოსწავლეებს, თუ რა განვიხილეთ წინა გაკვეთილზე და რა დაევალათ საშინაო
დავალების სახით. მასწავლებლის წინასიტყვა- ჩვენ შევისწავლეთ Ann’s Diary და გავიგეთ რომ
ისტორიის ტესტი იყო ძნელი, ხოლო მეცნიერების ადვილი. ახლა მოდით გავიხსენოთ რა სახის
ბუნებრივი კატაკლიზმები ვიცით 1.
რა
სახის ბუნებრივ კატაკლიზმებს იცნობთ 2.
რა არის ქარიშხალი? 3.
სად ხდება ის ხმელეთზე თუ ზვაში? 4.
დაკავშირებულია ის ადამიანის ბუნებაში ჩარევასთან? 5.
რა იწვევს წყალდიდობებს? 6.
რა ზიანი მოაქვს მას? |
ვერბალური, გონებრივი იერიში. |
მთელი კლასი |
მოსწავლის
რვეული მოსწავლის
რვეული მნიშვნელოვანია მისთვის, ვინაიდან ის უადილებს მას თავად გადმოსცეს
მიცემული დავალების შინაარსი და მიზნები |
3. წთ |
2. |
აქტივობა
N2. ახალი თემის შემოტანა. მოსწავლეთა ლექსიკური
უნარ- ჩვევების გააქტიურება მასალის გასაცნობად. მასწავლებელს შემოაქვს თემა საუბრის მეშვეობით: მოდით ახლა განვიხილოთ ცალკ-ცალკე კატაკლიზმები. მაგალითად მიწისძვრა, რომელსაც იწვევს დედამიწის
ქერქში ენერგიის უცაბედი განთავისეფლება, გვალვა- წყლის მარაგის ნაკლებობა. წყალდიდობა
გამოწვეული წვიმებისგან. ტორნადო- ცივი და ცხელი მასების ატმოსფეროში შერევა. ვიყოთ
ფრთხილნი და დავიცვათ დედამიწა. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
ელ. პრეზენტაცია ელ პრეზენტაცია მოსწავლეს ეხმარება კარგად აღიქვას
მასალა, ხოლო მასწავლებელს თვალსაჩინოდ წარმოადგინოს რისი თქმა და გაკეთება სურს
მას. |
5 წთ. |
3. |
აქტივობა N3:
აქტივობის მიზანი: ტექსტზე მუშაობა. ნასწავლი
ლექსიკურ- გრანატიკული უნარვევს-ჩვევების გახსენება და გამოყენება ინფორმაციის მისაღებად. ტექსტის კითხვა ინფორმაციის მისაღებად. მოსწავლეები კითხულობენ ტექსტს ჩუმად ინფორმაციის
მისაღებად. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
წიგნი. ის ეხმარება მოსწავლეს ახალი მასალის გაგებასა და
გააზრებაში მასალის წაკითხვისას. |
5 წთ |
4. |
აქტივობა N:4 აქტივობის
მიზანი: ტექსტის გაგება გააზრების შემოწმება. ტექსტის წაკითხვის შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს
უსვამს კითხვებს: 1. რა არის ტორნადო? 2. როგორია ტორნადოს
სიჩქარე? 3. როდის ხდება ხანძარი?
4. რას იყენებენ
ხანძრის ჩასაქრობად? 5. ღა იწვევს წყალდიდობას? 6. რა უნდა გავაკეთოთ
პირველად ხანძრის დროს? 7. ღა დხება როცა
თოვლის დიდი მასა ქვემოთ მოგორავს? 8. რას უნდა მივაქციოთ
ყურადღება სათხილამუროდ წასვლისას? უკუკავშირი. |
კითხვა-პასუხი |
მთელი კლასი |
წიგნი. მოსწავლეები
მუშაობენ მიცემულ მასალაზე და ვინაიდან მასწავლებელი ამოწმებს წაკითხული მასალია
გაგება-გააზრებას წინგი ეხმარება მათ შესაბამის კითხვაზე პასუხის გაცემაში. |
5 წთ. |
5. |
აქტივობა N
5: მიზანი:
გრამატიკული ერთეულების განტკიცება. გარემოებიდან
გამომდინარე თუ მიაქციეთ ყურადღება რა გრამატიკული დრო იყო ტექსტსი
გამოყენებული ? შევასრულოთ სავარჯიშო ლექსიკის გამოყენებით “K” |
წერითი |
მთელი კლასი |
წიგნი. მოსწავლე წიგნის მეშვეობით გაიხვენებს მსგავს გრამატიკულ
ერთეულს. |
3წთ. |
6. |
აქტივოვაN6: გასასვლელი ბილეთი |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
წიგნი მოსწავლე წიგნში მოიძიებს მსგავს გრამატიკულ ერთეულს. |
5 წთ. |
7. |
შეფასება:
განმავითარებელი შეფასება. განმავითარებელი შეფასება მოხდება თითოეული აქტივობის
უკუკავშირის სიტყვიერი მეთოდით შესაბამისი შეფასების რუბრიკის მიხედვით, შეფასდება
მოსწავლეთა არგუმენტირებული მსჯელობა, ლექსიკურ გრამატიკული ერთეულების სწორად გამოყენება
წერითი სამუშაოს შესრულების დროს და საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობ-თანამშრომლობა |
ვერბალური |
ინდივიდუალური |
შეფასების რუბრიკა შეფასების რუბრიკა გამჭვირვალეა, ის ეხმარება მოიწავლეს
გაიგოს რაში არის შეფასებული და როგორ. |
2 წთ. |
8. |
საშინაო დავალების
მიცემა. |
ვერბალური |
მთელი კლასი |
საშინაო დავალება ხელს უწყობს მოსწავლის ინდივიდუალურ
მუშაობას და ნასწავლი მასალის განმტკიცებას. როგორ დავიცვათ ბუნება განადგურებისგან. |
2 წთ. |
გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები: მოსწავლეებმა შეძლეს ნასწავლი ლექსიკურ გრამატიკული
ერთეულების გამოყენებით ესაუბრათ ბუნებრივი
კატაკლიზმებისა შესახებ .
შეფასება: მოსწავლეთა
შეფასება მოხდება განმსაზღვრელი შეფასებით
და გამოყენებული იქნება შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა.
(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები
თან უნდა ერთოდეს გეგმას)
ხელმოწერა:
თარიღი: 13.04.2022
Exit Ticket
გასასვლელი ბილეთი
1.
The aim
of our lesson at present was
----------------------------------------------------------------------------------------------------
ჩვენი დღევანდელი გაკვეთილის მიზანი იყო
---------------------------------------------------------------------------------------------
2. The most important thing I have remembered
from the lesson is
-----------------------------------------------------------------------------
ყველაზე
მნიშვნელოვანი რამ რაც ამ გაკვეთილიდან დამახსოვრდა
-----------------------------------------------------
3. The knowledge obtained at the lesson will
help me in real life to
-----------------------------------------------------------------------
ამ გაკვეთილზე მიღებული ცოდნა რეალურ ცხოვრებაში გამომადგება --------------------------------------------------------------------------------------------------------
რ
ე ფ ლ ე ქ ს ი ა
მასწავლებელი: თამილა თურქია
თარიღი: 13.04.22
საგანი: პირველი უცხო ენა (ინგლისური)
Vგ კლასი: დაწყებითი საფეხური
მოსწავლეთა რაოდენობა: 12
გაკვეთილის თემა:
“ Nature Gets Angry”
საჭირო რესურსი: წიგნი, დაფა, ცარცი, ლეპტოპი, მოსწავლის
რვეული.
გაკვეთილის მიზანი: ნასწავლი გრამატიკულ-ლექსიკური ერთეულების
საფუძველზე Present Simple-ი დროებისა და სიტყვების : Earthquake, flood,
wildfire, avelanche. გამოყენებით მოსწავლეები შეძლებენ მოცემული თემის ფარგლებში ისაუბრონ
ბუნებრივ კატასტროფებზე და დაასახელონ მათი თავიდან აცილების საშუალებები.
ამ ტიპის გაკვეთილის ჩატარება განაპირობა იმ ბუნებრივმა
მოვლენებმა რომლებიც თავს დაატყდა საქართველოს ბოლო ერთი თვის განმავლობაში. გაკვეთილის მიზანი რეალისტური იყო, მკვეთრად ფორმირებული,
იკვეთებოდა კავშირი ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან. აქტივობები, სტრატეგიები კლასის ორგანიზაციის
ფორმა პირველ უცხო ენაში შეესაბამებოდა გაკვეთილის გეგმას.
რესურსები: დაფა, კომპიუტერი, Power Point-ი ჰენდაუტები, აქტივობების შესაბამისად იყო გამოყენებული და ხელს
უწყობდა გაკვეთილის ხარისხიანად წარმართვას.
მიზნის მისაღწევად გამოყენებული იყო შემდეგი აქტივობები:
გამოწვევა წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად. ტექსტის კითხვა ახალი ინფორმაციის მისაღებად.
ახალი ინფორმაციის გაგების ხარისხის შემოწმება კითხვა-პასუხის მეშვეობით. დისკუსია
რამაც გვიჩვენა ბუნებრივ კატასტროფებთან დაკავშირებული პრობლემები და ამ პრობლემების
პირდაპირი კავშირი საქართველოს მოსახლეობასთან. ლექსიკური ერთეულების განსამტკიცებლად
მოსწავლეებმა შეასრულეს გამოტოვებული ადგილების მოცემული სათანადო სიტყვებით შევსება.
გაკვეთილზე დასმული მიზანი მიღწეული იქნა. სჩანდა საგნობრივი
ცოდნა. მოყვანილი მაგალითები უკავშირდებოდა გაკვეთილის თემასა და მიზანს. გამოყენებული
ლექსიკა ასაკის შესაბამისი იყო. ექვსი საგაკვეთილო აქტივობიდან გამოყენებული იყო ხუთი.
ერთი აქტივობა იყო საჭიროებიდან გამომდინარე, რომელიც ეფუძნებოდა საჭიროებიდან გამომდინარე
აქტივობას. არ გამომიყენებია გასასვლელი ბილეთი, ვინაიდან გასასვლელი ბილეთის კითხვები
მოსწავლეებმა ზეპირად შეასრულეს დასასრულს შეაჯამეს გაკვეთილი და დასახეს ბუნებრივი
კატასტროფების თავიდან აცილების გზები.
გაკვეთილზე აღინიშნებოდა მოსწავლეთა ჩართულობა და მოტივაცი,
ურთიერთპატივისცემა და ურთიერთხელშეწყობა. დაგეგმილმა აქტივობებმა მთლიანობაში უზრუნველყო
შედეგის მიღწევა.
13.04.22
თამილა
თურქია
13.04.2022 წ. თამილა თურქიa
მოსწავლეთა შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა.
კრიტერიუმი |
არადამაკმაყოფილებელი |
დამაკმაყოფილებელი |
კარგი |
საუკეთესო |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
ლექსიკურ-გრამატიკული
ერთეულების გამოყენებით საუბარი ბუნებრივ კატაკლიზმებზე. |
მოსწავლე
ვერ შეძლებს ლექსიკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით ისაუბროს ბუნებრივ კატაკლიზმებზე.
|
მოსწავლე
იშვიათად ან მასწავლებლის დახმარებით შეძლებს ლექსიკურ-გრამატიკული ერთეულების გამოყენებით
ისაუბროს ბუნებრივ კატაკლიზმებზე. |
მოსწავლე
უმეტეს შემთხვევაში შეძლებს ლექსიკურ-გრამატიკული
ერთეულების გამოყენებით ისაუბროს ბუნებრივ კატაკლიზმებზე. |
მოსწავლე
ზუსტად შეძლებს გამოიყენოს ლექსიკურ-გრამატიკული ერთეულები და წარმართოს საუბარი
ბუნებრივ კატაკლიზმებზე. |
გრამატიკული
ერთეულების სწორად გამოყენება წერითი სამუშაოს შესრულების დროს. |
მოსწავლე
ვერ შეძლებს გრამატიკული
ერთეულების სწორად გამოყენებას წერითი სამუშაოს
დროს. |
მოსწავლე მასწავლებლის დახმარებით შეძლებს გრამატიკული
ერთეულების გამოყენებას წერითი სამუშაოს შესრულების დროს. |
მოსწავლე უმეტეს შებთხვევაში შეძლებს გრამატიკული
ერთეულების სწორად გამოყენებას წერითი სამუშაოს შესრულების დროს. |
მოსწავლე ზუსტად შეძლებს გრამატიკული
ერთეულების სწორად გამოყენება წერითი სამუშაოს შესრულების დროს. |
მოსწავლის ჩართულობა საგაკვეთილო პროცესში და
თანამშრომლობა.
|
მოსწავლე არ არის მზად მონაწილეობა მიიღოს საგაკვეთილო პროცესში და დაეხმაროს
და პატივი სცეს სხვას.
|
მოსწავლე იშვიათად არის მზად მონაწილეობა მიიღოს საგაკვეთილო
პროცესში და დაეხმაროს და პატივი სცეს სხვას.
|
მოსწავლე უმეტეს შემთხვევაში მზადაა მონაწილეობა მიიღოს
საგაკვეთილო პროცესში და დაეხმაროს და პატივი
სცეს სხვას. |
მოსწავლე მუდმივად მზადაა მონაწილეობა მიიღოს საგავეთილო პროცესში და დაეხმაროს და პატივი სცეს სხვას. |
Level;
|
Intermediate
|
||||
Time:
|
45 minutes
|
||||
Tipic:
|
People Who Change The World
|
||||
National Standard:
|
უცხ.ს.19 Student possesses and uses language skills.
·
According to communication skills student
uses learnt language constructions, expressions, familiar and polite forms,
verb forms and tenses, appropriate linkers
e.g. then, furthermore, finally, etc. for coherent expression of event
and story.
|
||||
Main
Aims:
Sub
aims:
|
·
By the end of the lesson, students will
be able to speak about People who Changed the World
·
SWBAT define the vocabulary related to
famous people
Instructor, prove, force,
outcome, dedicated, dropped out, pair, ordinary, develop.
|
||||
Personal aims:
|
·
To
reduce TTT
·
To make
the lesson varied and engaging
·
To
maximize student involvement and motivation
|
||||
Class profile:
|
The class is a monolingual
class of adults with different interests and language background
|
||||
Assumptions:
|
Students are good at
understanding of the main idea of the
speaking. They’ll find the topic of the lesson interesting.
|
||||
Anticipated problems:
|
Problem: Student will be
confused about expressing their ideas coherently.
Solution: use prompts or a
daily routine or dialogues to help
them.
Problem: Confusion in the word order-since the Georgian word order differs
from that of English one.
Solution: Exercise students in
making up sentences of their own.
|
||||
Assessment
|
Formative and pair
assessments: Observation, giving positive feedback.
|
||||
Methods:
|
Sticking smiles for the best
work
|
||||
Aids/materials
|
Flashcards, board, textbook,
notebook, blackboard.
|
||||
Stage: Pre-speaking
|
Aim
|
Procedure
|
Time and Interaction
|
||
Lead in or Warming up
·
To
enable students to greet each other.
·
To
check the given homework.
·
To
provoke students interests, engagement and motivation
·
To read
the words given on the blackboard and use them in the sentence.
|
Teacher greets students and
elicits responses, then T. checks given homework.
Teacher asks students which famous people do you know? what are they famous for?
Match the words to their meanings and then use them in the sentence
|
5 min.
T-Ss.
5 min.
T-Ss.
5 min .
S-s.
|
|||
Feedback:
|
Students check their answers
in pairs
|
S-S.
2 min.
|
|||
Stage: During speaking
|
Aim
|
Procedure
|
Time and Interaction
|
||
·
To
encourage students to speak about each paragraph of the text separately.
·
To
motivate students to speak about their favourate people by asking questions.
|
Students read the paragraph
and recall paragraph separately.
Students ask each other
question- who are your favopurate people who changed the world? Students
nominate people and speak about their inventions.
|
7 min.
T-Ss.
5 min.
S-S.
|
|||
Feedback
|
Students ask and answer
questions to each other dealing with the given text
|
3 min.
S-s.
|
|||
Stage: Post-speaking
|
Aim
|
Procedure
|
Time and Interaction
|
||
·
To
provide students readiness to summarize the given material and recall the
text
|
SWAT recall the text using the
highlighted words.
|
5 min.
|
|||
feedback
|
Teacher’s assessment of the
last task fulfillment
|
2 min.
T-Ss.
|
|||
Extension task
|
·
To
motivate people to write out characteristic features of people together with their inventions that made
the world change.
|
SWBAT write out at home main
characteristic features of the people who change the world and their
inventions.
|
T-Ss.
2 min.
|
||
Assessment
|
Formative: The task was well
done. The class was highly provoked, interested, motivated and engaged in the
given task. Still there were some students who were shy in their expressions.
They need some help to be more
liberated and relaxed and we must work in this direction. In total the aim of the lesson was carried
out by expressing the students’ ideas on Albert Einstein, Yuri Gagarin Steve
Jobs- People who changed the world with their inventions.
|
2 min.
T-Ss.
|
|||
Exit Ticket
|
Write down shortly one exiting activity you like.
|
Students recollect and then
write down one activity which they like the most.
|
S.
2 min.
|
||
- ჩამოთვალონ ოჯახის წევრები
- გამოიყენონ ნასწავლი ზედსართავი სახელები: tall, small, little, big, fat, slim და ა.შ.
- დახატონ ოჯახის წევრები
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
მოგზაურობა
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო, X კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
15 მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ქვეყანათმცოდნეობა, კულტურის ელემენტები
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
გაეცნობიან ევროპის ქალაქ პოლონეთს, გაიღრმავებენ
ცოდნას ლექსიკა–გრამატიკაში, შეძლებენ ერთმანეთს დაუსვან შეკითხვები მოგზაურობასა და პოლონეთთან დაკავშირებით, დახვეწენ სამეტყველო ფუნქციებს.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ გრამატიკული კონსტრუქციები, ლექსიკურიმასალა დაკავშირებული მოგზაურობასთან, გრამატიკული დროები : Present, Past, და Future simple, Present,Past continuous–ი და Present Perfect–ი,აგრეთვე შეკითხვის დასმის და პასუხის გაცემის უნარ– ჩვევებ ჯგუპური მუშაობის, კერძოდ, წყვილებში მუშაობა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეთა წარმატებას დავადგენ მათი პასუხების და გაკვეთილის პროცესში ჩართულობის მიხედვით. შეფასებისას დაკვირვების დაანალიზის ობიექტი იქნება ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა დაგაკვეთილის პროცესში აქტიური მონაწილეობით. გამოვიყენებ განმავითარებელ შეფასებას. მოსწავლეები შეფასდენიან შეფასების ზოგადი სქემების მიხედვით, რუბრიკებით. ლექსიკური და გრამატიკული მასალის ცოდნით, წყვილებსა და ინდივიდუალური მუშაობის მართვით, შეკითხვების სწორად და თანმიმდევრულად დასმით. მოსწავლეებს მიეცემათ მოსაფიქრელებელი დროი, შემდგომში მოხდება მათი მოსმენა.
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსერბი
|
გაკვეთილის წარმართვისთვის საჭიროა Virginia Evan’s and Neil O’Sallivan–ის სახელმძღვანელო ჩლიჩ ონ 3. ტექსტი შეესაბამება მოსწავლეთა ლითხვის უნარებს. საკითხის დამუშავებაში შესაძლებელია ინტერნეტის და პროექტორის გამოყენება. დამჭირდება 5 კომპიუტერი,ერთი პროექტორი და კომპიუტერული პროგრამებო: MS Words –სი და Power Point–ი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
მისალმება და დავალების შემოწმება – 6 წუთი,
მასწავლებელი აკითხებს მოსწავლეებს სახლში შესრულებულ სასინაო დავალებას და ხდება დაშვებული გრამატუკული და ლექსუკური შეცდომების შესწორება.
მოთელვა – 5 წუთი,
მასწავლებელი უსვამს კითხვებს თუ რა იციან მათ მოგზაურობის შესახებ, კერძოდ კი პოლონეთის შესახებ, რომელია ამ სახელმწიფოს დედაქალაქი და სახელმწოფო ენა, სად მდებარეობს ის და რომელი კუტორტებია მასში შემავალი. რამდენწლიანის იქ საშუალო განათლება.
პრეზენტაცია – 7წუთი,
მასწავლებელი დაფაზე წერს ახალ სიტყვებს და ფრაზეოლოგიურ გამოთქმებს და უმარტავს მათ მნიშვნელობებს. შემდეგ სთხოვს მოსწავლეებს მოცემულ სიტყბებზე შეადგინონ წინადადებები.
Practice 20 წუთი,
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეებს Power Point-ში პოლონეთის რუქას, მისი მთავარი ქალაქებისა და კურორტების სედებს.შემდეგ ჰყოფს მოსწავლეებს 5 ჯგუფად და თვითოეულ ჯგუფა აძლევს დავალებას მოიპოვონ ინფორმაცია ინტერნედის დახმარებით პოლონეთის განათლების სისტემაზე, კურორტებზე, რელიგიაზე და ა.შ. მოძიებისა და პრეზენტაციისთვის თიტოელ ჯგუფს ეძლევა 5-5 წუთი.
საშინაო დავალება– 7 წუთი.
მასწავლებელი აძლევს მოსწავლეებს საშიაო დავალებას და ამ დავალებიდან თვალსაჩინოების მიზნით ახდენს ერთი მაგალითის დემონსტრირებას.
|
Comments
Post a Comment